Сезон-2024/25 в українському жіночому футболі відновився цього тижня. В манежі навчально-тренувальної бази київського “Динамо” відбувся перший за п’ять років Women’s Winter Cup.

Тріумфатором турніру стала полтавська “Ворскла”, яка в драматичному фіналі обіграла ковалівський “Колос” – 1:1 (4:3 по пенальті).

Під час фінального дня змагань голова Комітету жіночого та дівочого футболу УАФ Анастасія Кліпаченко поспілкувалася з журналістами та розповіла про подальший розвиток Зимового кубка, конкурс з обрання головного тренера національної жіночої збірної України та плани УАФ із розвитку жіночого футболу в Україні.

– В цьому Зимовому кубку беруть участь 10 команд. Чи є ідеї залучити ще більше команд? 

– Так, у Першій лізі в нас є 15 команд, але ми дали шанс повернути цей Кубок для команд Вищої ліги, так як стартує підготовка, вони повертаються до футбольного сезону раніше. Тому ми розпочали з них.

Але я думаю, що в майбутньому ми будемо цей формат видозмінювати і працювати над тим, щоб долучити більше команд.

– Чи розглядалися варіанти змінити формат Зимового кубка, як хочуть змінити формат чоловічого Кубка України?

– Ми розглядали варіант, що може бути зимовий чемпіонат. В нас є три місяці паузи, і ми зараз розглядаємо цей формат на наступний сезон, щоб дати можливість командам грати цілий чемпіонат з короткою паузою.

– Чи є вже напрацювання щодо наступного Зимового кубку? Чи ведеться підготовка?

– Та ще рік до наступного розіграшу (сміється – прим.). Бачите, так вийшло, що це повернення [Зимового кубку] після п’яти років паузи через повномасштабне вторгнення. Команди дуже щасливі, що мають змогу грати.

Ми хочемо протестувати цей формат, отримати фідбек, проаналізувати. Далі зрозуміємо, в якому форматі ми можемо далі його проводити.

– Наскільки важливим є відновлення Зимового кубку після такої тривалої паузи?

– Звичайно, я скажу, що це дуже важливо. Вже 13 лютого наша національна жіноча збірна вирушає на тренувальний збір до Туреччини, де почнеться підготовка до Ліги націй. Тому це також важливо і для гравчинь збірної бути в ігровому тонусі – не просто тренуватися на зборах.

За відгуками всіх тренерів, з ким я спілкувалася, то всі в захваті від цієї ініціативи, що Українська асоціація футболу повернула ці змагання.

– Нещодавно УАФ оголосила про конкурс на посаду головного тренера національної жіночої збірної України? Якою була мотивація розпочати цей конкурс та коли будуть оголошені його результати?

– Разом із керівництвом ми вирішили, що 10-11 лютого будуть оприлюднені результати щодо обраних тренерів національної та молодіжних збірних.

Це була моя ініціатива та пропозиція повернути конкурс – востаннє він був проведений у 2017 році. Цим ми хочемо змотивувати тренерів розвиватися, працювати, не стояти на місці. Також ми хотіли показати, що всі умови прозорі, і ми відкриті до їхнього навчання, пропозицій.

Ми переглянули всіх кандидатів, хто подав документи. Навіть були з-за кордону тренери: з Греції, з Польщі. Також були ті, хто зараз тренує в Латвії. Тобто, ми прийняли всіх, переглянули.

Тому, ми будемо знати, з якою базою тренерів ми можемо працювати в майбутньому, і ми будемо знати, хто дійсно прагне бути тренером збірної. Це класна мотивація, я думаю, що тут не потрібно зайвих слів.

– Жіночий футбол розвивається у світі стрімкими темпами. Наскільки пріоритетним є розвиток жіночого футболу для УАФ та які подальші заходи будуть вживатися для його популяризації?

– В нас насправді багато планів на цей рік. Зараз хочу висловити подяку нашому керівництву, Андрію Миколайовичу [Шевченку], нашим віцепрезидентам. Вони підтримують розвиток жіночого футболу, всебічно сприяють цьому.

В нас є багато планів щодо реалізації як турнірів, так і навчання тренерок. У нас є укладена угода з Бухарестом – румунсько-норвезька система, де навчаються 20 тренерок з усієї країни. Вони в березні поїдуть на фінальну частину цього навчання, де відберуться найкращі й отримають сертифікат про закінчення навчання.

В нас комплексний підхід до того, що ми маємо розвивати і дівчат, і професійних гравчинь, і тренерок, і взагалі сприйняття жіночого футболу в такій сучасній трансформації.

Антон Греськів для Sportnews.com.ua