Великою темою для дискусій в українському футболі у 2024 році стали виступи національної збірної України. Рік, що давав багато надій від виходу на Євро-2024, завершився вильотом із групового етапу чемпіонату Європи та фінішем на 2-му місці в груповому етапі Ліги націй. Також протягом року збірна України зіткнулася зі значною критикою та скандалами.
Про підсумки виступів збірної України у 2024 році та про причини її невдач журналіст сайту Sportnews.com.ua Антон Греськів поспілкувався з головним тренером тернопільської “Ниви” та експертом “УПЛ ТБ” Юрієм Віртом.
– Почну з більш загального питання. Які у Вас враження склалися від гри збірної України в офіційних та товариських матчах у 2024 році?
– Ви знаєте, важке питання. Зрозуміло, що основна подія 2024 року – це був вихід на Євро. Ми впоралися з тим, що були учасниками цього чемпіонату. Надзвичайно важко ми туди потрапили. Особливо згадуються дві стикові гри в березні проти Боснії і Герцеговини та Ісландії.
Це були надзвичайно важкі матчі, але був хороший результат – дві перемоги з однаковим рахунком 2:1. По грі я можу сказати, що дуже важко збірна України виглядала, і десь була доля везіння в цих матчах. Але основним завданням було потрапити на чемпіонат Європи, і ми з нею впоралися.
Під час чемпіонату Європи одразу пригадуються великі очікування. Було багато розмов, що наша збірна потенційно дуже хороша, підібрані молоді та досвідчені футболісти, які можуть досягти хорошого результату. На превеликий жаль, команда посіла останнє місце [в групі].
Я вважаю, що команда заслуговувала на якусь критику. Але її було трохи забагато. Я маю на увазі від журналістів, від блогерів. Мало підтримки було, дуже велика критика – тільки говорили про відставку Реброва. Я думаю, що все таки більше треба підтримувати, вболівати, любити збірну України. Я згадав, що під час матчів збірної України коментатори не завжди раділи, коли вона здобувала позитивний результат. Хотілося б більше підтримки попри те, хто тренер та які футболісти грають.
По самій грі.. Дійсно провальна гра проти Румунії далася взнаки, адже потім команда показала дуже хороший другий тайм проти Словаччини і хороший футбол проти Бельгії. Все таки десь реалізація гольових моментів [підвела], і не змогли дотиснути. Хотілося б почати чемпіонат з такої гри, яка була проти Бельгії. Я маю на увазі більшу агресивність. Я не побачив цього в матчі проти Румунії – там було більше обережного футболу плюс індивідуальні помилки.
В цілому якщо брати Євро, то не впоралися з метою вийти з групи. Тому можемо сказати, що це невдалий показник для збірної.
Щодо Ліги націй, то я думаю, що після провальних матчів проти Чехії та Албанії в України в останніх матчах дійсно не було такого яскравого футболу, але був результат. Багато казали, що ми будемо на четвертому місці [в групі], й опустимося в нижчий дивізіон, але команда зайняла друге місце. Це хороший результат. Звісно, хотілося б перше місце, але є шанс грати у вищому дивізіоні, якщо обіграємо бельгійців.
Очікувань було більше, але маємо те, що маємо.
– Нинішню збірну України неодноразово називали “найкращим поколінням в історії”. Водночас, збірній важко давалися матчі проти Румунії, Словаччини, Албанії, Чехії, Грузії. Чому збірній зараз важко грати проти команд, які на папері відповідають її рівню або слабші за неї?
– Давайте так – є гра, і є результат. По результатам є питання, і по грі, напевно, теж.
Давайте візьмемо логістику – збірна України не проводила домашні матчі в себе вдома. Ми прекрасно розуміємо і знаємо, яка підтримка в збірної України в Україні. Велика доля успіху збірної була за рахунок тих уболівальників, які гнали її вперед. Зараз Україна грає всі свої матчі за кордоном. При всій повазі до тієї підтримки, яка є зараз, але вдома грати – це вдома, це теж позначається. Це фактор, який впливає на результат. При грі вдома є набагато більше шансів, що команда зможе перемогти.
Я бачив, що футболісти, напевно, не до кінця налаштовуються. Треба максимально віддавати всі свої сили, що в тебе є, енергію, ресурси. Повністю викладатися на всі сто – і тоді прийде результат. Ми бачили в останніх матчах проти Грузії, Албанії, Чехії, що команда змінюється. І це відзначає Ребров, що десь недопрацьовували футболісти.
Думаю, що футболісти розуміють, в якій країні ми сьогодні живемо, що робиться в нашій країні, і тому налаштування та самовіддача мають бути на найвищому рівні. Налаштування – це один із “мінусів”, які є в команди.
Тут більше до тренерського штабу [треба звертатися] – більше агресивного футболу хотілося б бачити від збірної України. Я вже говорив, що було більше обережного футболу. Якщо говорити про стикові матчі проти Боснії і Герцеговини та Ісландії, то там був футбол на результат, але хотілося б більш агресивного, атакувального, домінуючого футболу проти таких збірних. Думаю, що тренери зроблять правильний аналіз, і команда буде рости, прогресувати та показувати більш яскравий футбол.
– Протягом року в ЗМІ ширилися чутки про конфлікти в роздягальні збірної України. На Вашу думку, зараз атмосфера в команді здорова чи ні?
– Я думаю, що здорова. Напевно, є конфлікти. В кожній збірній є якісь конфлікти – я не можу сказати, чи це великі конфлікти, чи мікроконфлікти. Вони бувають. Вирішити їх не є проблемою. Якщо вони взагалі були – ми можемо [оперувати] тільки неперевіреними чутками.
Я думаю, що і Шапаренко з Мудриком розібралися. І Зінченко з Ребровим теж. Думаю, що такі мікроконфлікти одразу глушаться. Вони можуть бути, вони можуть з’являтися, але я думаю, що це робота головного тренера – одразу в цих конфліктах розібратися.
Всі прекрасно розуміють – це збірна України. Це стеля для кожного футболіста, і вони повинні виходити та показувати максимум на футбольному полі.
– У 2024 році за збірну України дебютувало багато футболістів. Чи сподобалося Вам те, як дебютанти проявили себе в команді?
– Не можу сказати, що вони багато провели на футбольному полі. Вони грали вже наприкінці Ліги націй. Дуже добре, що є нові футболісти – нові імена з’являються в збірній України. Є довіра від головного тренера.
Хороший матч видав Калюжний проти збірної Грузії. Є довіра до Гуцуляка. В останньому матчі ми побачили й Сича на футбольному полі. Можемо і Таловєрова згадати. І в Ярмолюка виклик був.
Я думаю, що Ребров розуміє, довіряє, вибирає кращих. Я впевнений в тому, на футбольному полі всі найкращі.
Ми бачимо, що з’являються молоді футболісти. Думаю, що ще більше буде з’являтися нових футболістів у стартовому складі, і [вони отримуватимуть] виклик на контрольні матчі. Є нові імена в збірній – і це добре.
– Кого з тих, кого ще не викликали до збірної, Ви б хотіли побачити в команді Реброва?
– Я думаю, що всі найкращі футболісти викликаються в збірну. Немає кого додавати, хто дійсно на високому рівні грає чи за кордоном, чи в чемпіонаті України та який ще не викликався.
– Після кожного матчу обирається “Лев матчу”. Якщо визначати “Лева року”, то кого б Ви обрали?
– Однозначно – це Ілля Забарний.
– З огляду на майбутнє збірної України, не можна оминути увагою позитивний допінг-тест Михайла Мудрика. Як його можлива дискваліфікація може вплинути на настрій в збірній України та на її гру?
– На настрій точно ніяк це не повинно впливати. Якщо дійсно буде ця дискваліфікація, то це проблема Мудрика. Зрозуміло, що це досить серйозна втрата для збірної України, але на настрої вона ніяк не повинна позначатися. При всій повазі до Михайла Мудрика, ми повинні закривати цю позицію та показувати, що не може залежати гра від одного футболіста, навіть такого яскравого, як Михайло Мудрик.
Думаю, що Сергій Станіславович знайде на матчі проти Бельгії та у відборі на чемпіонат світу футболіста, який дійсно закриє цю позицію. В плані настрою футболісти повинні розуміти, що бувають такі випадки, але є збірна України, яка повинна виходити і давати результат.
Повинен виходити футболіст, який дійсно може замінити рівноцінно Мудрика, хоча буде надзвичайно важко. Михайло – дійсно хороший футболіст, і він хороші кондиції набрав. Це втрата, але я думаю, що будуть грати ті футболісти, які дійсно зможуть його замінити.